Make Your Own Protien Bars

If you've been reading the blog for long, you'll probably have noticed that I like to do things homemade and natural. I also LOVE saving money because I'm a college student! In this video, Mike and Lindsey break it down for you to compare store bought vs homemade! Here's the break down of pros and cons:

**Store bought

Pricing: $3.50 each
Protein amount: 20 grams
45 minutes to get the bar.
Calories 400
Carbs 47 grams

**Homemade

Pricing: $1.00 each
Protein amount: 50 grams +
30 minutes to prepare the bar
Low cal
Low carb

I'm not too sure about the store bought 45 minutes to get the bar, but compared with everything else I'm already leaning to the homemade bars. Here's the video to see their full discussion:

Sweeteners: 1/2 cup
Cinnamon 2-3 tbsp
Baking powder:1 tbsp
Oak Flower: 1 1/2 cup
Salt 1 tbsp
2 egg whites (or substitutes)
Fat free almond milk: 1 cup
Greek yogurt 1/3 cup
Whey Protein 2 scoops

That's all you need to make them, which is really simple! You put it in the oven for 20 minutes at 350, and they apparently taste really great! I'm wanting to make them actually. If you end up making them, comment and tell us how they worked!

About Olivia Wygal

Olivia is a 19 year old college student who enjoys long walks in nature with frequent tree huggings. When she's not at school or with friends, she is constantly looking through nutrition blogs and different workout videos to find new workouts for her ever expanding athletic abilities. Pilates, Kettlebells, Swimming, and Yoga are her favorite workouts, but she is always up to trying new things

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Privacy Policy | The Affiliate and Compensation Disclosure | Copyright | No-Spam Policy | Terms Of Use | Contact